Pagina 1 van 2
Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 13:32
door Goeanaco
Graag jullie advies!
Reeds twee weken eigenaar van een jonge Duitse Herder die de naam Ona gekregen heeft! Een teefje met stamboom afkomstig van een erkend fokker (geen broodfok).
Puppy’s in het nest waren allen wat kleiner, zo woog ze op 7 weken slechts 2,8 kilogram. Ook had ze toen net haar ontworming gekregen, lees: overgeven ’s nachts, “platte” ontlasting,.. In brokjes had ze niet zoveel trek, om de eetlust wat te versterker via de dierenarts blikvoeding van Royal Canin meegekregen. Van de fokker vernomen dat ze op brok ook reeds een moeilijke eter was! Blikvoer vond ze reuze, maar haar baas vond het maar een vieze vettige boel.
Via carnivoor (webshop) een KVV proefpakket besteld met diverse vleessoorten, alles werd keurig geleverd en na één week stel ik vast:
- Meer energie
- Niet meer overgeven
- Vaste ontlasting (zelfs na haar ontwormingskuur van 9 weken)
- Bordje likt ze keurig uit! (Tamenga)
Ze krijgt gemiddeld 400 gram per dag verspreid over 4 beurten (na wandelingen en voor slapengaan).
+- 10% (voor puppy’s werd er 5-10% aangeraden?), neem ik af tot ze wat steviger staat
- Staat niet dik, ribben voelbaar
Bij de dierenarts haar terug gewogen op 9 weken: 3,8 kilogram (1 kilogram bijgekomen in twee weken) + bloedafname. Mensen die bloedonderzoek willen inkijken stuur gerust een bericht met emailadres!
De IGF1-waarde bedraagt 190 (normale volwassen herder 250, puppy zelfs meer!). Wat betekent dat ze wellicht trager zal groeien. En ik hoop toch zeker 30 kilogram zal wegen (ouders wogen 35-40 kilogram).
Zijn er mensen die zich ooit in een gelijkaardige situatie bevonden hebben?
- Tips naar voeding toe? Hoeveelheid ok?
- Karnemelk zou de IGF1 stimuleren, goed voor de hond?
- Platte niet-gesuikerde yoghurt om darmflora te stimuleren?
In volgend pakket worden er ook lamsribben, zalmkoppen, zalmschilfers, lamslapjes,… geleverd naast de KVV.
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 13:47
door Lizzy
Oef. Ja, dat kun je gerust een achterstand noemen
Als ik google op een lage IGF-1 waarde, krijg ik dit soort dingen te lezen:
Een tekort aan IGF-1 is het gevolg van een tekort aan GH. Het leidt op de kinderleeftijd tot te kleine lengte en bij volwassenen tot afname van spiermassa, botontkalking en toename van cholesterol in het bloed. Een tekort aan groeihormoon is meestal het gevolg van een beschadiging van de hypofyse of de aanwezigheid van een tumor in de hypofyse, die de groeihormoon producerende cellen verdringt.
Ik denk eigenlijk dat je hiermee het best naar een specialist kunt gaan om uit te laten zoeken wat er met de hypofyse aan de hand is.
Ik weet ook eerlijk gezegd gewoon niet of het een goed idee is om die IGF-1 waarde te stimuleren en zo ja, hoe je dat moet doen. Ik lees bijv. wel dit:
http://www.fonteine.com/groeihormoon_igf1.html.
Vooralsnog zou ik gewoon lekker KVV blijven voeren. Karnemelk en yoghurt mag hoor, maar het voegt niet zoveel toe. Ik zou zoveel mogelijk goede merken KVV voeren en zoveel mogelijk afwisselende diersoorten. Lamsribben zou ik nu nog niet geven. Ze is nog helemaal niet gewend aan het eten van vleesbot en lamsribben is voor de gevorderde barf-hond. Ik zou overigens ook 10% van haar ideale gewicht gaan voeren. Want dat percentage om de hoeveelheid voer te berekenen gaat daar wel van uit, dat je hond weegt wat het moet wegen. En 4 kg is natuurlijk te weinig. Ze zou nu denk ik eerder 10 kg mogen wegen. Ik zou dus beginnen met haar het dubbele te voeren, namelijk 800 gram. Echt, 400 gram is nu veel te weinig. Ik zou zelfs zo ver gaan dat ik het op ging bouwen (langzaam, dat wel) naar 1 kg voer per dag. Ze moet een hele slag maken. Natuurlijk moet je dan in de tussentijd kijken hoe ze reageert op die hoeveelheid voer. Of ze gezond blijft.
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 14:21
door Angelique
Zijn de ouders getest op de aanwezigheid van het dwerggroeigen?
http://www.dhcn.nl/artikelen/dwerggroei ... %20(1).pdf
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 14:54
door Lizzy
Oh, dat is een goeie!!!!!
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 14:57
door kira
In karnemelk en zeker in yoghurt ziet behoorlijk wat calcium. Ik zou bij een jonge opgroeiende hond dat niet geven want volgens mij haal je dan de balans calcium/fosfor weg. Als je iets voor de darmflora zou willen doen zou ik eerder aan een probiotica denken.
Verder geef je aan dat ze weinig weegt, maar is ze ook mager, of is ze wel in verhouding (dus gewoon op gewicht, alleen klein?).
Ik heb wel eens newfoundlanders weg zien gaan die met acht weken slechts 5 kilo wogen en die uiteindelijk gewoon leuke middelmaten zijn geworden.
Wat zegt jouw dierenarts van de lage IGF-1 waarde?
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 15:03
door Goeanaco
Verwacht hier pas vanavond een telefoontje van, telkens assistentes aan de lijn gehad en zelf was ze niet in de omgeving..
Dwerggroei kan ik uitsluiten. IGF1 ligt dan onder de 50 (risico-zone), vaststellingen dwerggroei 15+-5
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 19:48
door yazzie
Vind gewicht echt heel laag. Dat ouderdieren normaal gewicht hebben, zegt weinig want als ze allebei dragers zijn van het gen dat hypofysaire dwervgroei doorgeeft zie je niets afwijkends aan de ouderdieren maar kunnen ze het wel doorgeven aan nakomelingen. Op hypofysaire dwerggroei wordt niet standaard getest door ffokkers van Duitse herders. Je kan om het uit te sluiten test hypofysaire dwerggroei overwegen. Of contact leggen met Hans Kooistra van UU. Hij heeft wekelijks een telefonisch spreekuur en is heel behulpzaam.
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 21:16
door robbiekomvoor
Heb je misschien een foto?
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 21:58
door Goeanaco
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: di 15 sep 2015, 22:03
door Goeanaco
Hierboven een foto op 8,5 weken!
Daarnet woog ze 4,2 kg (100 gram/dag erbij sinds zaterdag)
DA was radeloos met bloedonderzoek, IGF1-waarde was goed klieren ook.. Enkel laag gehalte aan rode bloedcellen. Sluit dwerggroei echter nog niet uit wel..
Voorlopig gewicht van de pup goed bijhouden en indien er niets betert extra bloedonderzoek op 12 weken samen met inentingen.
Ik hou jullie natuurlijk op de hoogte!
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: wo 16 sep 2015, 07:38
door Lizzy
Goeanaco schreef:
Hierboven een foto op 8,5 weken!
Daarnet woog ze 4,2 kg (100 gram/dag erbij sinds zaterdag)
DA was radeloos met bloedonderzoek, IGF1-waarde was goed klieren ook.. Enkel laag gehalte aan rode bloedcellen. Sluit dwerggroei echter nog niet uit wel..
Voorlopig gewicht van de pup goed bijhouden en indien er niets betert extra bloedonderzoek op 12 weken samen met inentingen.
Ik hou jullie natuurlijk op de hoogte!
Ja, die zou ik dus zelf even niet geven. En als je dat al perse wilt, doe dan de losse DHP en echt NIET de Lepto enting!
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: wo 16 sep 2015, 09:03
door Hope
Net als Lizzy zou ik ook geen entingen zetten. In elk geval niet tot je de oorzaak van deze achterstand weet.
Verder zou ik contact opnemen met de fokker. Hebben ze dit vaker meegemaakt? Hoe gaat het met de overige pups uit het nest? Hebben ze nog advies?
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: wo 16 sep 2015, 09:10
door Lizzy
Hope schreef:
Net als Lizzy zou ik ook geen entingen zetten. In elk geval niet tot je de oorzaak van deze achterstand weet.
Verder zou ik contact opnemen met de fokker. Hebben ze dit vaker meegemaakt? Hoe gaat het met de overige pups uit het nest? Hebben ze nog advies?
Ja, van A tot Z mee eens. Ik zou met de enting echt wachten totdat de oorzaak bekend is. En als het inderdaad dwerggroei is of een andere kwaal/ziekte, zou ik eerst overleggen met een holistisch dierenarts (die kritisch prikt - zoals een Tannetje Koning) of je uberhaupt nog moet vaccineren.
En ja, ik zou ook contact leggen met de fokker, als je dat nog niet gedaan zou hebben.
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: wo 16 sep 2015, 10:39
door Esther en Daya
Lijkt een beetje wat mijn hond had: klein, mager, diarree enz. Toen ik Djinty overzette op rauw ging het een stuk beter. Helaas waren haar nieren toen al aangetast. Ik weet niet of je op jonge leeftijd al kan onderzoeken of er iets met haar nieren is, maar als dat kan zou ik dat zeker doen. Mag ik vragen bij welke fokker Ona vandaan komt? Je kan dat ook via een bptje doen. Inenten zou ik in dit geval zeker niet doen, een zieke of zwakke hond inenten is altijd een slecht idee.
Hoop dat ze snel wat vinden. Sterkte!
Re: Voeding Duitse Herder groeiachterstand
Geplaatst: wo 16 sep 2015, 11:47
door Goeanaco
Dankjewel!
Nieren en schildklieren zijn ok.
Enkel verhoogd aantal witte bloedcellen en verlaagd aantal rode bloedcellen momenteel.
Ontlastig is op KVV nog altijd vast, 400-450 gram kan ik aanhouden. Veel meer dan dat wil ze ook niet

buikje rond eten en weg!
Op twee weken tijd van 2,8 naar 4,2 kg (+ 700 gram/week)...
Kleinere hond zal vast minder gemakkelijk een kilogram bijkomen dan een pup van 10kg!