Als je bij VSE het eea gaat halen, zou je ook kunnen kiezen voor hele eenden of dijen (drumstick). Daar kan je dan zelf het vlees vanaf snijden. De rest voer je dan aan de overige honden (eventueel extra ander spiervlees erbij) of je trekt er een bouillonnetje van. Een eendendrumstick ontbenen is hetzelfde als bij een drumstick van een kalkoen:
http://www.barfplaats.nl/handleiding-to ... ortioneren (verder naar beneden scrollen voor het onderdeel kalkoendrumstick ontbenen). Een dergelijk onderdeel van een eend is wel iets kleiner denk ik dan van een kalkoen, een hakmes kan dus te grof gereedschap zijn. Investeer dan bij de betere kookwinkel (geen Blokker) in een fileer- of uitbeenmes wat voor jou prettig in de hand ligt en natuurlijk scherp is, eventueel bijpassend (keramisch) aanzetstaal erbij nemen.
Een hele vogel fileren heb ik geen foto's van, want dat doe ik zelden tot nooit. Op zich is dat ook niet zo moeilijk.
Leg de vogel op zn rug, filets naar boven. Voel waar het borstbeen zit en maak aan de zijkant daarvan een diepe snee tot duidelijk op het bot en snij eventueel een beetje het botvlies goed in. Snij nu met je mes over het bot het vlees van het karkas af, zo richting vleugels en poten. Andere kant herhalen.
Zonder vel kan ook, maar is wel lastiger. Je kan de nog hele vogel ontvellen, maar dat raad ik niet aan. Het is glibberig en een rotklusje. Makkelijker is om een filet (1 van de 2 die je van de hele vogel hebt afgesneden) plat op je snijplank te leggen, met het vel naar beneden. Pak nu je fileermes en maak een sneetje tussen vlees en huid, dicht op de huid zelf.
Nu zijn er 2 mogelijkheden;
1: je fileert het vlees van het vel af, net zoals met een stuk zalm. Dus de filet gewoon zo laten liggen en de hand zonder mes op de filet leggen en met de andere hand met fileermes zo met een licht zagende beweging blijven snijden (bij voorkeur zo recht mogelijk, je voelt vanzelf of je goed tussen huid en vlees snijdt).
2: lapje vlees beetje optillen en van de huid afhouden. Met kleine sneetjes stukje voor stukje huid en vlees scheiden. Dit kan ook met een gewoon koks- of vleesmes, maar het resultaat zal altijd minder mooi en strak zijn dan optie 1.
Ontvellen zou ik niet met een hakmes doen, dat geeft een te groot risico op verlies van duur vlees.
Voor dingen voor je huisdieren te 'bereiden' (dus met messen bezig zijn) hoef je echt geen volleerd slager te zijn. Ik ben dat echt ook niet, verre van dat. Maar toch lukt het mij ook om het eea te portioneren. Goed gereedschap en even weten waar je wilt beginnen is meer dan het halve werk.
De laatste mogelijkheid, maar ik denk dat je die niet wilt, is vlees met bot en al koken en daarna vlees van de botjes peuteren. Net als bij kippensoep. Hier heb je ook heel goed bevleesde botten voor nodig en het geeft allemaal kleine stukjes en snippers. Dan valt er bijna niets meer te knagen en voer je een soort babyvoer. Ook kan het een heel glibberig klusje zijn.