Geef ik teveel spiervlees?

Hier kun je al je vragen, problemen en stellingen kwijt met betrekking tot het zelf samenstellen voeding.

Moderator: Lizzy

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Gebruikersavatar
Naomi B
5-sterren
5-sterren
Berichten: 1472
Lid geworden op: za 28 apr 2012, 20:56
Locatie: Zwijnrecht

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Naomi B »

Maar, als je dan vleesbot moet geven (50% vlees, 50% bot)en je hebt meer vlees, dan kan je dan dat meer aan vlees toch als spiervlees rekenen? En dat moet toch sowieso ook nog bij dat vleesbot? Dus is de verhouding dat uiteindelijk weer goed?  ???
Ik lees mee, want ik snap het ook nog niet zo goed.
Annemarie Rijnveld
5-sterren
5-sterren
Berichten: 3218
Lid geworden op: ma 13 feb 2012, 14:37
Locatie: Italie

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Annemarie Rijnveld »

Hoi Naomi,
Maar, als je dan vleesbot moet geven (50% vlees, 50% bot)en je hebt meer vlees, dan kan je dan dat meer aan vlees toch als spiervlees rekenen? En dat moet toch sowieso ook nog bij dat vleesbot? Dus is de verhouding dat uiteindelijk weer goed?
Wat bedoel je?
Mijn probleem is dat ik altijd het vleesbot, ongeacht welke, als 45% neem, en het spiervlees als 25%.
Maar mijn stukken vleesbot hebben dus kennelijk duidelijk meer vlees dan bot, dus geen ca. 50/50, en daardoor zijn de verhoudingen tussen vleesbot en spier scheefgetrokken. (en heeft Juma niet echt mooie poep)

Groetjes, Annemarie
Gebruikersavatar
Naomi B
5-sterren
5-sterren
Berichten: 1472
Lid geworden op: za 28 apr 2012, 20:56
Locatie: Zwijnrecht

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Naomi B »

Nou, stel voor dat je het teveel aan vlees van dat vleesbot afsnijdt. En je maakt je portie spiervlees erbij klaar. En je voegt dat vlees weer bij het spiervlees... Snap je?

Dus als je een beetje de verhoudingen weet van het vleesbot (bv 20 gram bot, 40 gram vlees is dus 20 gram vlees teveel), dan weet je ook hoeveel spiervlees je dus al hebt voor je portie spiervlees. Nl die 20 gram.

Maar ja, dan met jouw grammen zeg maar.

Pfff best wel gedoe. Ik zat er daarstraks ook mee want de karkasjes van de markt vandaag bleken minder bevleesd dan de vorige keer. Nekjes zijn daarentegen altijd meer vlees dan bot (10 gram bot tegen 20 gram vlees ongeveer) dus dan meer een beetje bij elkaar goochelen. De karkasjes kan ik niet zonder wat extra geven. Dus ik zit net als jij ook te rekenen. Nou komt dan van mij dan bij de kvv, dus die verhoudingen zijn al redelijk en ik mag iets meer vleesbot geven dan spiervlees erbij omdat de kvv wat lager in het botpercentage zit. Maar toch.
202Spots
5-sterren
5-sterren
Berichten: 4782
Lid geworden op: di 09 mei 2006, 17:51
Contacteer:

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door 202Spots »

Annemarie Rijnveld schreef: De lamsnek is dan toch zeker wel als heel, zeer goed bevleesd zeker? Als ik afga op wat omcirkeld is, dan is er maar heel weinig bot, en heel veel vlees. zoiets al bij een drumstick lijkt mij?
In verhouding is het wel veel vlees op de bot, maar ik vind dat bot in lams nek veel harder (en zwaarder) is dan b.v kippenbotjes, en dan vind ik de verhouding dus wel goed.
Wat zie ik in de kipruggen voor rare gele bubbels? en bruine gerimpelde toestanden? Zijn dat orgaandelen?
Dat zijn idd restjes orgaan en de gele bubbetjes onderaan zijn de eirenstokken, de gele bovenaan is gedeeltelijk vet en vel.
Foto (23) met opschift ''CUT THE JOINTBONE ~ IN KNIPPEN VAN GEWRICHT'' Hier zie ik een soort pootje met een kruis erin en rode streepjes. Is dat inderdaad een poot? Ik snap niet wat het voorstelt.
Moet er een gedeelte van de poot eraf?
Nee dat onderste gewricht  hoeft er niet af,maar ik knip het met 'n X in zodat de gewrichtje is ingeknipt, mijn Spots slikken 't vaak in 1 keer door dan hebben ze soms last van de onverteerde gewricht, maar wanneer het is ingeknipt zodat 't merg te zien is, dan verteerd 't beter.
Annemarie Rijnveld
5-sterren
5-sterren
Berichten: 3218
Lid geworden op: ma 13 feb 2012, 14:37
Locatie: Italie

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Annemarie Rijnveld »

@Naomi M.,  Ik stuur je vandaag een PB
@202Spots, dank je voor je uitleg
Ik vind het toch wel ingewikkelder en omslachtiger dan ik voorheen al vond, maar goed, we zetten door, met vallen en opstaan zal ik het uiteindelijk wel leren.

Groetjes, Annemarie
Gebruikersavatar
Hope
5-sterren
5-sterren
Berichten: 9538
Lid geworden op: do 21 jul 2011, 13:30

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Hope »

Hope is nu 7, en we zijn met barf begonnen toen hij 6 was, dus van groeien kan ik je niets vertellen.

Ik kijk wel naar de verschillende botsoorten die ik geef. Haas is bijvoorbeeld heel kaal en daar moet dan voor hem meer spiervlees bij als bijvoorbeeld mooi bevleesde konijnenruggen.
Lizzy
Moderator
Berichten: 74919
Lid geworden op: ma 24 mar 2003, 19:28
Contacteer:

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Lizzy »

Volgens mij is het heel simpel.

Je uitgangspunt voor een vleesbot is altijd dat ie voor 50% uit vlees en voor 50% uit bot bestaat. En gebaseerd daarop voer je ongeveer 45% vleesbot. Zo ziet de ideale wereld eruit. En zo ziet het ideale vleesbot eruit. Maar we weten allemaal dat de ideale wereld niet bestaat, doch, geen nood :biggrin2:

Stick with me :biggrin2:

Wanneer je 45% vleesbot op het totaal geeft, voer je dus 22,5% bot. Kaal. Ongeveer. Zo krap komt dat niet hoor, ook hier heb je speling. Een hond heeft ergens tussen de 15% en 25% bot (kaal!) nodig. Ik heb een berekening gedaan voor een pup (calcium/fosfor en de hele mikmak) en kwam op een ideaal percentage uit van 45% vleesbot, zeg dus tussen de 20% en 24% kaal bot. Maar, in dit detail hoef je allemaal helemaal niet te gaan. Zo krap komt het allemaal niet! Je voert ergens tussen de 30% en 60% vleesbot en dan komt het goed met je hond. Ik vind 30% zelf erg laag, maar er zijn honden die meer dan 30% vleesbot niet kunnen verdragen, ook al is het vleesbot rijk bevleesd. En die voer je dan dus gewoon minder vleesbot, klaar. Er zijn honden die losse ontlasting blijven houden op 50% vleesbot. Die doen het beter op 55%. Die voer je 55%, klaar.

En geef je dan iets meer vleesbotten waar wat meer vlees dan bot aan zit, is er niks aan de hand. Voer je misschien gemiddeld 20% bot, kaal. Da's ook prima.

Wanneer je structureel vleesbotten voert die echt veel meer vlees dan bot bevatten, gaat er iets mis met je vleesbotten percentage, als je op 45% vleesbot blijft zitten. Want je uitgangspunt is namelijk een vleesbot dat voor de helft uit spiervlees en voor de helft uit bot bestaat. Nu hoef je vleesbotten niet uit elkaar te plukken. Ja, dat is best leerzaam maar nogmaals, zo krap komt het allemaal niet. Vertrouw op je ogen. Als je vleesbotten voert die structureel echt veel meer spiervlees dan bot bevatten (zo op het oog gegokt bijvoorbeeld drie kwart spiervlees en een kwart bot), dan ga je gewoon in totaal wat meer vleesbot voeren. Bijvoorbeeld 50%. Of 55%. Of 60% zelfs. Kijk naar de ontlasting van je pup. Zijn de drollen keihard? Dat is voor een keertje niet erg maar structureel keiharde poep is niet de bedoeling. Dus voer je wat minder vleesbot.

Voer je structureel vleesbotten die veel meer bot dan spiervlees bevatten, gaat dat ook mis. Dat zijn sowieso geen ideale botten maar als je je structureel kale botten voert en je voert 45% vleesbot, krijg je in de regel veel te harde ontlasting. Dus geef je minder vleesbot. Probeer eens 40%. Of 35% zelfs. Of, als je echt te kale botten voert, 30%. Je hoeveelheid ander spul gaat dan zelf omhoog. Omdat je immers 100% voert.

Dus, stel je voert 45% vleesbot met vleesbotten die structureel veel vlees bevatten en je voert de volgende percentages:

45% vleesbot
10% groenten
20% orgaanvlees (waarvan 10% pens en 10% andere organen)
25% spiervlees

dan ga je bijvoorbeeld deze percentages voeren:

50% vleesbot
10% groenten
20% orgaanvlees
20% spiervlees

En als je vleesbotten hebt die structureel te kaal zijn en je voert deze percentages:

45% vleesbot
10% groenten
20% orgaanvlees
25% spiervlees

dan ga je voeren:

35% vleesbot
10% groenten
20% orgaanvlees
35% spiervlees

En voila, je kale bot percentage blijft zo ongeveer rond de 20%

En nogmaals, je moet niet in de stress schieten nu want het komt allemaal niet zo krap. In de regel hebben mensen gedurende de week vleesbotten met veel spiervlees en vleesbotten met minder spiervlees. Ze voeren bijv. 2 keer per week ribben die voor de helft uit vlees en de helft uit bot bestaan. Ze voeren 1 keer per week een lamskop die echt zo kaal is als een knikker. Ze voeren bijv. 2 keer per week kippenpoten, die voor meer dan de helft uit spiervlees bestaan en echt weinig bot bevatten. En ze voeren dan nog een keer nekken die voor de helft uit spiervlees en de helft uit bot bevatten. Ehhh, zo even met de natte vinger: ziet er prima uit. Zo krap komt het niet namelijk. De ene keer een beetje van dit en de andere keer een beetje van dat, is gegokt wel 45% vleesbot dat voor de helft uit spiervlees en voor de andere helft uit bot bestaat. En, je hebt marge genoeg.

Als je dus 5 keer in de week karkassen voert waar echt meer spiervlees aan zit dan bot en 2 keer in de week voer je vleesbotten die voor de helft uit spiervlees en de andere helft uit bot bestaan, ga je gewoon meer vleesbot op het totaal voeren. En dan moet je denken aan 50%. Of 55%.

En als je 5 keer in de week kale knikkers voert en 2 keer in de week vleesbotten die voor de helft uit spiervlees en de andere helft uit bot bestaan, voer je met 45% waarschijnlijk teveel bot. En dus ga je bijv. 35% vleesbot voeren.

En voila, je gemiddelde aan kaal bot is rond de 20% (kaal dus!).

En omdat wij niet graag over kaal bot praten op Barfplaats (puur omdat wij niet van kaal bot houden), praten we over vleesbot. En ergens tussen de 40% en 50% vleesbot (zoals wij dat hier adviseren) biedt voldoende ruimte maar met dat percentage vleesbot zit je ook gewoon altijd goed (tenzij je een hond hebt - met spijsverteringsproblemen - die meer of minder vleesbot nodig hebben).
Gebruikersavatar
pearlsofpassion
Moderator
Berichten: 16200
Lid geworden op: di 26 jul 2011, 16:20
Locatie: Herzele (België)

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door pearlsofpassion »

Nekken van gevogelte bevatten ongeveer de helft bot, de helft vlees.
Vleugels iets meer vlees, maar er zit ook veel vel aan, dus ik zou dat ook als 50-50 rekenen.  Koppen zijn veel kaler! Daar moet je spier bij geven. Karkassen en ribben zijn verschillend. Sommige zijn te kaal, anderen zit meer vlees aan.

Als men over vleesbot spreekt is het dus vleesbot met ongeveer de helft om helft verhouding.  Als jij echter systematisch vleesbot geeft met een andere verhouding, kan je je percentages daar inderdaad aan aanpassen.

Of je kan het ook anders doen. Zoals ik dat doe bij te kale karkassen.
Ik schat hoeveel bot er in het stukje vleesbot dat ik voor mij liggen heb, zit. Ik gebruik daarbij de nekken en vleugels als lijdraad voor de 50% verhouding.  Ik vergelijk dan: zit er hier meer of minder vlees aan. 
Ik moet vb porties van 200gr vleesbot maken en ik vind dat het karkas voor mij te kaal is.  Ik zou zo'n 100gr kaal bot moeten hebben. Ik schat dan hoeveel karkas 100gr kaal bot bevat en hak dat af.  Ik heb dan vb 170gr van het karkas.  Dat vul ik dan aan met 30gr spiervlees en zo kom ik bij elkaar tot een vleesbot van 100gr kaal bot en 100gr spiervlees. 

Als er teveel spier aan hangt, is dat natuurlijk iets moeilijker op het moment van porties maken. Toch als je het vleesbot heel wil houden (en niet teveel aan spier eraf snijden, wat ik persoonlijk ook liever niet zou doen).  Dan zou je al vleesbot en spier standaard samen moet verpakken en ik weet dat dat een gedoe wordt.
Maar dan nog kan je dezelfde manier van schatten gebruiken wanneer je het uiteindelijk in de bak doet. 
Als je voor dezelfde 200gr vleesbot een stuk afhakt waarvan je schat dat er 100gr kaal bot in zit, en je houdt een stuk van 300gr over (dus 100gr kaal bot en 200gr spier). Dan heb je dus 100gr spier 'te veel' om je ideaal vleesbot (100gr bot en 100gr spier, 50-50 verhouding) uit te maken. Dat haal je dan af van je hoeveelheid spier dat je op dat moment wil voeren. 

Dat klinkt heel strikt, maar het gaat hier om schatten. Dus dat is ook behoorlijk met de natte vinger.

En verder geef ik zelf ook mijn karkassen liever meer bevleesd dan 50%.  Nekken geef ik logischerwijze gewoon zo, maar mijn konijnkarkas is ook meer bevleesd dan 50% (bepaalde mensen voeren ook geen spier meer bij voor honden), maar ik reken het gewoon als vleesbot (50% verhouding).  Dan krijgen ze een keer minder bot.
En aangezien ik mijn percentage vleesbot afgestemd heb op zowel nekken als goed bevleesde karkassen in het menu en getest heb waarop mijn katten het goed doen, met deze samenstelling van vleesbot, komt dat goed.
Maar mijn kipkarkas dat ik gekocht had (doe ik niet meer dus), was te kaal. Dus die gaat met veel extra spiervlees erbij in porties.  Zodat het in verhouding ongeveer is zoals de konijnkarkassen. Moest ik dat niet doen, dan zou de hoeveelheid bot in deze kale karkassen bij mijn percentage vleesbot te veel zijn. 
Nu heb ik kiprugstukken besteld en die zullen minstens even goed bevleesd zijn dan de konijnkarkassen. Dat heb ik liever.  Beter wat te veel bevleesd dan te weinig.

Uiteindelijk komt het allemaal op hetzelfde neer. En ik wil je dus zeker niet in de war brengen of zo. Als je mijn berichten niet begrijpt, maak je er niet druk in, en volg dan gewoon een methode die je wel begrijpt. ;)
Het komt er uiteindelijk toch gewoon op neer dat je een afwisseling van vleesbot voert en dan uittest op welk percentage van deze samenstelling je hond het goed doet. Zolang je niet de ene week drumsticks en de andere week kale karkassen voert en hetzelfde percentage aanhoudt. Maar deze afwisselt of je percentage aanpast naar gelang het vleesgehalte op je vleesbot, is het goed.
Kijk naar de ontlasting van je hond. Je zegt dat ze te slap is, barfdrollen mogen echt wel stevig en vrijwel droog zijn. Dus hoog dat percentage vleesbot op tot ze wel mooie ontlasting heeft.  Dat is de belangrijkste leidraad. ;)
Annemarie Rijnveld
5-sterren
5-sterren
Berichten: 3218
Lid geworden op: ma 13 feb 2012, 14:37
Locatie: Italie

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Annemarie Rijnveld »

Oh jongens, wat een hoop informatie allemaal!!! Dank jullie wel. Fantastisch al die hulp.

Ik moet hier echt ff goed op gaan studeren, en het allemaal op mij in laten werken, dus ik las ff een pauze in voor mezelf. De percentages duizelen me in mijn hoofd.

In theorie snap ik het allemaal, de problemen komen pas om de hoek kijken wanneer ik de theorie in de praktijk omzet. Het echte werk dus.
(Wat zou het heerlijk zijn als ik hier iemand had met wie ik mee kon lopen, en praktijkervaring opdoen.  Gewoon met eigen ogen de dingen kunnen aanschouwen en voelen en van iemand horen, ja dit is kaal en dat is niet zo kalig, dit zou ik aanvullen met wat van dit of wat van dat.)

Nogmaals, bedankt iedereen.
Gebruikersavatar
Hope
5-sterren
5-sterren
Berichten: 9538
Lid geworden op: do 21 jul 2011, 13:30

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Hope »

Annemarie Rijnveld schreef: (Wat zou het heerlijk zijn als ik hier iemand had met wie ik mee kon lopen, en praktijkervaring opdoen.  Gewoon met eigen ogen de dingen kunnen aanschouwen en voelen en van iemand horen, ja dit is kaal en dat is niet zo kalig, dit zou ik aanvullen met wat van dit of wat van dat.)

Nogmaals, bedankt iedereen.
Je hond is de beste leermeester denk ik. Je leert het vanzelf wel, komt helemaal goed.
De eerste tijd zat ik ook iedere dag gestrest met een rekenmachine in mijn handen maar ook bij mij is het helemaal in orde gekomen haha!
Annemarie Rijnveld
5-sterren
5-sterren
Berichten: 3218
Lid geworden op: ma 13 feb 2012, 14:37
Locatie: Italie

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Annemarie Rijnveld »

:biggrin2: :biggrin2: Dank je Hope
Ja daar stel ik mij wel iets bij voor.
Nou ja, hoop doet leven. En als al die barfers nog steeds enthousiast ermee bezig zijn, betekent dat toch dat alle obstakels te overwinnen zijn kennelijk.
Cathelijn
5-sterren
5-sterren
Berichten: 4482
Lid geworden op: ma 02 aug 2004, 14:36
Locatie: Brabant

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Cathelijn »

Annemarie Rijnveld schreef: :biggrin2: :biggrin2: Dank je Hope
Ja daar stel ik mij wel iets bij voor.
Nou ja, hoop doet leven. En als al die barfers nog steeds enthousiast ermee bezig zijn, betekent dat toch dat alle obstakels te overwinnen zijn kennelijk.
En je kunt altijd nog een foto plaatsen van bot waarvan je twijfelt of het goed bevleesd is of niet, dan kijken we mee  ;)
Gebruikersavatar
pearlsofpassion
Moderator
Berichten: 16200
Lid geworden op: di 26 jul 2011, 16:20
Locatie: Herzele (België)

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door pearlsofpassion »

En je leert ook veel door gewoon erg veel topics mee te lezen. Niet enkel in barf maar ook in de bar en zeker in de verzamelplaats, zelfs al wil je niets kopen.
Daar komen foto's en verhalen voorbij en daarbij leer je werken met de producten. Zo heb ik het toch ook geleerd, door veel mee te lezen.  Zo krijg je er meer voeling mee.  Het is niet nodig dat je alles zelf ervaart, je kan ook leren uit de ervaringen van anderen. ;)
Annemarie Rijnveld
5-sterren
5-sterren
Berichten: 3218
Lid geworden op: ma 13 feb 2012, 14:37
Locatie: Italie

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Annemarie Rijnveld »

Pearlsof passion
[quoteEn je leert ook veel door gewoon erg veel topics mee te lezen. Niet enkel in barf maar ook in de bar en zeker in de verzamelplaats, zelfs al wil je niets kopen.
Daar komen foto's en verhalen voorbij en daarbij leer je werken met de producten. Zo heb ik het toch ook geleerd, door veel mee te lezen.  Zo krijg je er meer voeling mee.  Het is niet nodig dat je alles zelf ervaart, je kan ook leren uit de ervaringen van anderen][/quote]

:biggrin2: Ik doe niet anders, hier ben ik heel de dag zoet mee!! Ik sta ermee op en ik ga ermee naar bed.
Gebruikersavatar
Hope
5-sterren
5-sterren
Berichten: 9538
Lid geworden op: do 21 jul 2011, 13:30

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Bericht door Hope »

Annemarie Rijnveld schreef: Pearlsof passion
:biggrin2: Ik doe niet anders, hier ben ik heel de dag zoet mee!! Ik sta ermee op en ik ga ermee naar bed.
Klinkt bekend!
Het is best verslaven, dat barf. En niet alleen voor de hond!  :biggrin2:

Re: Geef ik teveel spiervlees?

Plaats reactie